Socialize

Fair results announced for grains, seeds, vegetables

GRAINS, SEEDS, VEGETABLES, and FRUIT
GRAINS, and SEEDS
BEST OF SHOW: Wade Vaughn
BEST OVERALL CORN: Jim Kin
BEST OVERALL GRAIN: Jim Kin
1QT WHEAT, any variety: 1st Judy Rowland
1QT OATES, any variety: 1st Judy Rowland
3 STALKS EARLY SOYBEANS: 1st Judy Rowland
3 STALKS MEDIUM SOYBEANS: 1st Judy Rowland, 2nd Jim Kin, 3rd Vaughn Coppler
3 STALKS LATE SOYBEANS: 1st Jim Kin, 2nd Vaughn Coppler, 3rd Aaron Clark
TEN BEST EARS EARLY CORN (must name): 1st Vaughn Coppler
TEN BEST EARS MEDIUM CORN (must name): 1st Jim Kin, 2nd Vaughn Coppler, 3rd Aaron Clark
TEN BEST EARS LATE CORN (must name): 1st Jim Kin, 2nd Vaughn Coppler
LONGEST EAR: 1st Jack Lininger, 2nd Maverick Lininger, 3rd Judy Rowland
FIVE EARS EARLY YELLOW SWEET CORN-dry: 1st Maverick Lininger, 2nd Jack Lininger
TEN EARS POPCORN-yellow: 1st Teresa Amert
TEN EARS POPCORN-any other variety: 1st Jack Lininger, 2nd Maverick Lininger
TEN EARS RAINBOW DECORATIVE CORN: 1st Maverick Lininger, 2nd Jack Lininger
SAMPLE OF HAY-cured Alfalfa-flat box: 1st Don Wilson, 2nd Patrick Beck, 3rd Ryan Vent
SAMPLE OF HAY-cured clover-flat box: 1st Vaughn Coppler
SAMPLE OF HAY-cured mixed-flat box: 1st Vaughn Coppler, 2nd Patrick Beck, 3rd Judy Rowland
VEGETABLES
BEST OF SHOW: Wade Vaughn
TWELVE GREEN STRING BEANS: 1st Teresa Amert, 2nd Rosy Binau, 3rd Berny Billock
TWELVE YELLOW STRING BEANS: 2nd Roger Miller
TWELVE LIMA BEANS-in pod: 1st Teresa Amert, 2nd Donald Stark, 3rd Rosy Binau
THREE RED BEETS: 1st Berny Billock, 2nd Roger Miller, 3rd Maverick Lininger
THREE YELLOW OR GOLDEN BEETS: 2nd Theresa Sours
ONE BUNCH BROCCOLI: 1st Mary Grundtisch, 2nd Jack Lininger, 3rd Maverick Lininger
ONE HEAD FLAT DUTCH CABBAGE: 1st Roger Miller
ONE HEAD STONEHEAD CABBAGE: 1st Mary Grundtisch, 2nd Berny Billock
ONE HEAD SAVORY KING CABBAGE: 1st Theresa Sours
ONE HEAD RED CABBAGE: 1st June Eier, 3rd Judy Rowland
LARGEST HEAD CABBAGE: 1st Christine Vent, 3rd Berny Billock
THREE CARROTS-half long: 1st Teresa Amert, 2nd Rosy Binau, 3rd Roger Miller
THREE CARROTS-coreless: 2nd Teresa Amert
ONE BUNCH SWISS CHARD: 1st Michelle Niederhouser, 2nd Teresa Amert
THREE CUCUMBERS: 1st Christine Vent
ONE PURPLE EGGPLANT: 1st Christine Vent, 2nd Joe Weininger
KOLRABI: 1st Roger Miller
THREE STALKS RHUBARB: 1st Judy Rowland, 2nd Teresa Amert, 3rd Michelle Niederhouser
ONE ACORN OR TABLE SQUASH: 2nd Roger Miller
ONE SUMMER CROOKNECK SQUASH: 2nd Roger Miller
ONE SPAGHETTI SQUASH: 2nd Lisa Barnes
ONE BUTTERNUT SQUASH: 1st Mary Grundtisch, 2nd Maverick Lininger, 3rd Jack Lininger
ONE ZUCCHINI SQUASH -12” or less: 1st Mary Grundtisch, 2nd Julia Keller, 3rd Rosy Binau
SQUASH-any variety not listed: 1st Teresa Amert
DECORATIVE DISPLAY OF 20 GOURDS-4 varieties or more: 1st Maverick Lininger, 2nd Roger Miller, 3rd Jack Lininger
THREE PEPPERS-red (must name): 1st Berny Billock 2nd Rosy Binau, 3rd Theresa Sours
THREE PEPPERS-green-must name: 1st Berny Billock, 2nd Theresa Sours
THREE BANANAS PEPPERS: 1st Roger Miller, 2nd Christine Vent, 3rd Teresa Amert
THREE HOT PEPPERS (must name): 2nd Teresa Amert, 3rd Theresa Sours
THREE RED ONIONS-skins on: 1st June Eier
THREE WHITE ONIONS-skins on: 1st June Eier
THREE YELLOW ONIONS-skins on: 1st June Eier, 2nd Christine Vent, 3rd Judy Rowland
ONE BUNCH PEANUTS: 1st Jack Lininger, 2nd Maverick Lininger
THREE BLISS TRIUMPH or RED PONOTIAC POTATOES: 1st Jack Lininger, 2nd Theresa Sour, 3rd Maverick Lininger
THREE IRISH COBBLERS: 1st Theresa Sours
THREE KATAHDIN: 1st Maverick Lininger
THREE KENNEBECK: 1st Berny Billock, 2nd Rosy Binau, 3rd Roger Miller
THREE YUKON GOLD POTATOES: 1st Joe Weninger, 2nd Theresa Sours, 3rd Dale Wolfe
THREE ANY VARIETY-not listed: 1st Berny Billock, 2nd Theresa Sours
THREE LARGEST POTATOES: 1st Jack Lininger, 2nd Berny Billock, 3rd Maverick Lininger
COMMON FIELD PUMPKIN: 1st Kevin Ward, 2nd Lydia Black, 3rd Jack Lininger
ONE PIE PUMPKIN: 1st Wyatt Ferst, 2nd Joe Weininger
LARGEST PUMPKIN: 1st Wade Vaughn, 2nd Kevin Ward, 3rd K. K. Solacoff
THREE ORNAMENTAL PUMPKINS: 1st Jack Lininger, 2nd Maverick Lininger, 3rd Julia Keller
ONE HEAD GIANT SUNFLOWER: 1st Wyatt Ferst, 2nd Jack Lininger, 3rd Maverick Lininger
TALLEST STALK-SUNFLOWER: 1st Maverick Lininger, 2nd Jack Lininger, 3rd Wyatt Ferst
THREE SWEET POTATOES: 1st June Eier, 2nd Joe Weininger
THREE CELEBRITY TOMATOES: 1st Lisa Horning, 2nd Martha Parks
THREE BURPEE BIG BOY TOMATOES: 1st Michelle Niederhouser, 2nd Roger Miller, 3rd Theresa Sours
THREE BURPEE BIG GIRL TOMATOES: 1st Berny Billock
THREE BEEFSTEAK TOMATOES: 1st Theresa Sours
THREE ITALIAN PASTE-ROMA VF TOMATOES: 1st Christine Vent, 2nd Theresa Sours, 3rd Roger Miller
THREE RUTGER TOMATOES: 1st Theresa Sours, 2nd Roger Miller
THREE RED TOMATOES (named): 1st Lisa Horning, 2nd Theresa Sours, 3rd Christine Vent
12 CHERRY OR SALAD TOMATOES: 1st Theresa Sours, 2nd Rosy Binau, 3rd Martha Parks
ONE AMBROSIA MUSKMELON: 1st Berny Billock, 2nd Joe Weininger
ONE HONEY DEW MUSKMELON: 1st Joe Weininger
ONE ANY VARIETY NOT LISTED (named): 1st Maverick Lininger
ONE LARGEST MUSKMELON-by weight: 1st Maverick Lininger, 2nd Berny Billock
ONE CRIMSON SWEET WATERMELON: 1st Joe Lininger, 2nd Maverick Lininger, 3rd Jack Lininger
LARGEST WATERMELON: 1st Maverick Lininger, 2nd Jack Lininger
10 ENGLISH WALNUTS (5 cracked/5 uncracked): 1st Donald Stark, 2nd Jane Shumaker
DRIED CULINARY HERBS (1 bunch per entry): 1st Megan Sours, 2nd Theresa Sours
DECORATED VEGETABLE CREATURES
BEST OF SHOW: Madeline Huston
DECORATED PUMPKIN-8 yrs old and younger: 1st Madeline Huston, 2nd Abrielle Goble, 3rd Aaron Taylor
DECORATED PUMPKIN-9-14 yrs old: 1st Grace LeBay, 2nd Kylee Sparks
DECORATED PUMPKIN-8 yrs old and younger: 1st Madeline Huston, 2nd Abriella Goble, 3rd Madi Ratliff
DECORATED VEGETABLE-9-14 yrs old: 1st Emery Pahl, 2nd Grace LeBay, 3rd Damon Pahl
APPLES-must have 5 specimens
BEST OF SHOW FRUIT Mary Grundtisch
YELLOW TRANSPARENT-LODI: 2nd Mary Grundtisch
GRIMES GOLDEN: 1st Berny Billock
RED DELICIOUS: 1st Mary Grundtisch
GOLDEN DELICIOUS: 1st Mary Grundtisch
JONATHAN: 1st Mary Grundtisch
MCINTOSH: 1st Judy Rowland, 2nd Rosy Binau
CRABAPPLE: 1st Chris Niederhouser
ANY VARIETY-must name: 1st Berny Billock
PLATE OF 5 COMBINATION OF THOSE ABOVE: 1st Mary Grundtisch, 2nd Berny Billock
PLUMS-Must have 10 specimens
STANLEY PRUNE: 1st Berny Billock
PEACHES-Must have 5 specimens
ANY HAVEN (named): 1st Mary Grundtisch
ANY OTHER VARIETY-must name: 1st Mary Grundtisch,  2nd Dwight Grundtisch
PEARS-Must have 5 specimens
BARTLETT: 2nd Rosy Binau, 3rd Berny Billock
KIEFER: 1st Bonnie Castanien
SUGAR: 1st Bonnie Castanien
ANY OTHER VARIETY-must name: 1st Berny Billock, 2nd Rosy Binau
GRAPES
THREE BUNCHES CONCORD: 1st Judy Rowland, 2nd Berny Billock, 3rd Dale Wolfe
QUINCES
FIVE QUINCES: 1st Teresa AmerT
FREESTANDING SCARECROW CONTEST
BEST OF SHOW: Kylee Sparks
SCARECROW-8 yrs old and younger: 1st Grace Schroeder
SCARECROW-9-14 yrs old: 1st Kylee Sparks, 2nd Emma White

Share This Post

DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on September 23, 2013. Filed under Fair. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

You must be logged in to post a comment Login