Socialize

Fair board releases open class horse results

OPEN CLASS HORSE SHOW
SADDLE HORSES (under halter)
SUPREME CHAMPION OVERALL: Kalee Lohr
WESTERN GRAND CHAMPION MARE: Kalee Lohr
WESTERN RESERVE GRAND CHAMPION MARE: Mackenzie Myers
WESTERN GRAND CHAMPION GELDING: Allison Gery Jones
WESTERN RESERVE GRAND CHAMPION GELDING: Lauren Ohl
ENGLISH GRAND CHAMPION MARE: Mackenzie Myers
ENGLISH RESERVE GRAND CHAMPION MARE: Kalee Lohr
ENGLISH GRAND CHAMPION GELDING: Kendra Myers
ENGLISH RESERVE GRAND CHAMPION GELDING: Jessica McCombs
REGISTERED  (WESTERN TYPE) MARES: 2 yrs and older: 1st Kalee Lohr, 2nd Mackenzie Myers, 3rd Pat Seifert, 4th Amy Cox, 5th Allison Derr
NON-REGISTERED (WESTERN TYPE) MARES: 1st Odessa Harrington, 2nd Ashley Voorheis, 3rd Meghan Chaffee, 4th Megan Wilson, 5th Rachel Allison
REGISTERED (WESTERN-TYPE) GELDING: 1st Allison Gery Jones, 2nd Lauren Ohl, 3rd Kendra Myers, 4th Jessica McCombs, 5th Carolyn Kennedy
NON-REGISTERED (WESTERN-TYPE) GELDING: 1st Jacki Smith, 2nd Wayne Leightey, 3rd Paige Finscally, 4th Savannah Ward
ENGLISH-TYPE MARES (2 yrs old and older): 1st Mackenzie Myers, 2nd Kalee Lohr, 3rd Amy Cox, 4th Victoria Harrington
ENGLISH-TYPE GELDING: 1st Kendra Myers, 2nd Jessica McCombs, 3rd Tiffany Derr,  4th Amber Nash, 5th Rose May
A-SIZE PONIES-(under halter)
SUPREME CHAMPION OVERALL: J and K Enterprises
GRAND CHAMPION FILLY: J and K Enterprises
RESERVE GRAND CHAMPION FILLY: Roszman Miniatures
GRAND CHAMPION COLT: Roszman Miniatures
RESERVE GRAND CHAMPION COLT: Janeen Heilman
GRAND CHAMPION GELDING: J and K Enterprises
RESERVE GRAND CHAMPION GELDING: J and K Enterprises
MARE and FOAL OF 2012: 1st Roszman Miniatures, 2nd Paul Baum
WEANLING FILLIES: 1st Roszman Miniatures, 2nd Roszman Miniatures
YEARLING FILLIES: 1st Paul Baum
2 YR OLD FILLIES: 1st Roszman Miniatures, 2nd Roszman Miniatures
MARES (older than 2 yrs): 1st J and K Enterprises, 2nd J and K Enterprises, 3rd J and K Enterprises, 4th  Alessa Zechiel
WEANLING COLTS: 1st Roszman Miniatures, 2nd Paul Baum
YEARLING COLTS: 1st Janeen Heilman
GELDING (2 yrs and older): 1st J and K Enterprises, 2nd J and K Enterprises, 3rd Alllison Gery Jones, 4th Alessa Zechiel
B-SIZE PONIES-(under halter)
GRAND CHAMPION MARE: Allison Gery Jones
RESERVE GRAND CHAMPION MARE: Allison Derr
MARES (2 yrs and older): 1st Allison Gery Jones, 2nd Allison Derr, 3rd Bailey Fox, 4th Hayden Pahl
C-SIZE PONIES-(under halter)
GRAND CHAMPION MARE: Madison Ward
RESERVE GRAND CHAMPION MARE: Hayden Pahl
MARES (older than 2 yrs): 1st Madison Ward, 2nd Hayden Pahl, 3rd Bradley Chaffee
D-SIZE PONIES-(under halter)
GRAND CHAMPION MARE: Coral Snell
MARES (older than 2 yrs): 1st Coral Snell
HORSES AND PONIES
PERFORMANCE
A LEADLINE-HORSEMANSHIP (7 yrs and younger): 1st Allison Derr
B NOVICE HORSEMANSHIP (7 yrs and younger): 1st Juliah Studer
C WESTERN PONY PLEASURE OF HORSE (7 yrs and younger): 1st Bailey Fox, 2nd Juliah Studer
ENGLISH EQUITATION (seat optional): 1st  Brooke Weininger, 2nd Kalee Lohr, 3rd Tricia Nash, 4th Brittany Miller
ENGLISH PLEASURE (hunt seat): 1st Kalee Lohr, 2nd Allison Gery Jones, 3rd Brittany Miller, 4th Tricia Nash
WESTERN HORSEMANSHIP (13 yrs and younger): 1st Amber Nash, 2nd Desiree Dyer, 3rd Cassidy Conrad, 4th Sarah Studer
WESTERN HORSEMANSHIP (14-17 yrs old): 1st Kalee Lohr, 2nd Brooke Weininger, 3rd Brittany Miller, 4th Alexis Clintsman
WESTERN HORSEMANSHIP (18-38 yrs old): 1st Allison Gery Jones, 2nd  Don Wilson, 3rd Tiffany Derr, 4th Justin Studer
JACK BENNEY WESTERN HORSEMANSHIP (39 yrs old and older): 1st Tricia Nash, 2nd Pat Seifert, 3rd Scott Weininger, 4th Jennifer Nash
WESTERN PONY PLEASURE (8-13 yrs old): 1st Paige Finscally, 2nd Cassidy Conrad, 3rd Odessa Harrington, 4th Coral Snell
WESTERN HORSE PLEASURE (8-13 yrs old): 1st Alex Rose, 2nd Allison Derr, 3rd Sarah Studer, 4th Rose May
WESTERN HORSE PLEASURE (14-17 yrs old): 1st Brooke Weininger, 2nd Kalee Lohr, 3rd Brittany Miller, 4th Carolyn Kennedy
WESTERN HORSE PLEASURE (18 yrs and older): 1st Allison Gery Jones, 2nd Jennifer Nash, 3rd Tracy McKee, 4th Tricia Nash
WALK-TROT-PLEASURE (8-13 yrs old): 1st Jessica McCombs, 2nd Amber Nash, 3rd Rose May, 4th Mackenzie Myers
WALK-TROT-PLEASURE (14-17 yrs old): 1st Brittany Miller, 2nd Alexis Clintsman, 3rd Brooke Weininger, 4th Ashley Voorheis
WALK-TROT-PLEASURE (18 yrs and older): 1st Tracy McKee, 2nd Jennifer Nash, 3rd Allison Gery Jones, 4th Kendra Myers
GENERATION GAP, WALK-TROT (adult/youth): 1st Jessica McCombs, 2nd Tricia Nash, 3rd Brittany Miller, 4th Rose May
TRAIL CLASS: 1st Kalee Lohr, 2nd Brooke Weininger, 3rd Tricia Nash, 4th Rose May
POLE BENDING, PEE WEE’S (7 yrs and younger): 1st Juliah Studer
POLE BENDING (8-13 yrs old): 1st Maddison Stansbery, 2nd Paige Finscally, 3rd Kylee Swartz, 4th Sarah Studer
POLE BENDING (14-17 yrs old): 1st Elaine Pahl, 2nd Brooke Weininger, 3rd Dallas Humes, 4th Meghan Chaffee
POLE BENDING (18 yrs and older): 1st Justin Studer, 2nd Justin Studer, 3rd Jacki Smith, 4th Justin Studer
SPEED STAKE (8-13 yrs old): 1st Paige Finscally, 2nd Rose May, 3rd Christian West, 4th Kylee Swartz
SPEED STAKE (14-17 yrs old): 1st Eva Pahl, 2nd Dallas Humes, 3rd Bailey Irwin, 4th Elaine Pahl
SPEED STAKE (18 yrs and older): 1st Justin Studer, 2nd Jacki Smith, 3rd Alexis Pahl, 4th Justin Studer
BARRELS, PEE WEE’S (7 and younger): 1st Juliah Studer
BARRELS, (8-13 yrs old): 1st Paige Finscally, 2nd Sarah Studer, 3rd Mackenzie Myers, 4th Kylee Swartz
BARRELS, (14-17 yrs old): 1st Dallas Humes, 2nd Dallas Humes, 3rd Eva Pahl, 4th Kalee Lohr
BARRELS (18 yrs and older): 1st Scott Weininger, 2nd Alexis Pahl, 3rd Justin Studer, 4th Jacki Smith
FLAG RACE (8-13 yrs old): 1st Maddison Stansbery, 2nd Bradley Chaffee, 3rd Paige Finscally, 4th Mackenzie Myers
FLAG RACE (14-17 yrs old): 1st Eva Pahl, 2nd Elaine Pahl, 3rd Elaine Pahl, 4th Carolyn Kennedy
FLAG RACE (18 yrs and older): 1st Jacki Smith, 2nd Justin Studer, 3rd Amber Wilson, 4th Tiffany Derr
KEY HOLE (8-13 yrs old): 1st Bailey Fox, 2nd Rose May, 3rd Maddison Stansbery, 4th Kylee Swartz
KEY HOLE (14-17 yrs old): 1st Carolyn Kennedy, 2nd Dallas Humes, 3rd Elaine Pahl, 4th Eva Pahl
KEY HOLE (18 and older): 1st Alexis Pahl, 2nd Jacki Smith, 3rd Amber Wilson, 4th Justin Studer
DRAFT HORSE SHOWMANSHIP (17 yrs and older): 1st PM Percheron, Paul Vent
BELGIANS
GRAND CHAMPION MARE: Janeen Heilman
MARES (3 yrs old and older): 1st Janeen Heilman
PERCHERON
MARES (3 yrs old and older): 1st PM Percheron, Paul Vent, 2nd PM Percheron, Paul Vent, 3rd PM Percheron, Paul Vent
FILLIES (2 yrs old): 1st PM Percheron, Paul Vent, 2nd PM Percheron, Paul Vent
GELDINGS: 1st LaRue Horse and Tack Sale LLC
PRODUCE OF DAM (2): 1st PM Percheron, Paul Vent
GET OF SIRE (2): 1st PM Percheron, Paul Vent, 2nd PM Percheron, Paul Vent
HITCH AND VEHICLE
SINGLE DRIVING HORSE (Light horse): 1st Wayne Leightey, 2nd Wayne Leightey, 3rd Ann Leightey
SINGLE PONY HITCH AND VEHICLE (A-B-C): 1st J and K Enterprises, 2nd J and K Enterprises, 3rd J and K Enterprises
SINGLE HITCH (with cart) MEN-DRAFT: 1st Kidd Me Knot Percheron, 2nd PM Percheron, Paul Vent, 3rd Janeen Heilman
SINGLE HITCH (with cart) WOMEN-DRAFT: 1st Kidd Me Knot Percheron, 2nd LaRue Horse and Tack Sale LLC, 3rd PM Percheron, Paul Vent
TANDEM HITCH (Draft): 1st Kidd Me Knot Percheron
DOUBLE-PONY HITCH AND VEHICLE (A-B-C): 1st Paul Baum
DOUBLE LIGHT HORSE HITCH AND VEHICLE: 1st Ann Leightey, 2nd Wayne Leightey
TEAM HITCH (with wagon) MEN-DRAFT: 1st Kidd Me Knott Percheron, 2nd PM Percheron, Paul Vent
TEAM HITCH (with wagon) WOMEN-DRAFT: 1st PM Percheron, Paul Vent, 2nd Kidd Me Knot Percheron
UNICORN HITCH-DRAFT: 1st Kidd Me Knot Percheron, 2nd PM Percheron, Paul Vent
FOUR-HORSE HITCH-DRAFT: 1st Kidd Me Knot Percheron
SIX-HORSE HITCH-DRAFT: 1st Kidd Me Knot Percheron

Share This Post

DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on September 24, 2013. Filed under Fair. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

You must be logged in to post a comment Login